Północny Filar Świnicy Zima 2015/2016

swinica-gosia-pole-sniezne

Północny Filar Świnicy był głównym punktem ostatniego wyjazdu. Jako żółtodziób chciałem zrobić kursowego klasyka, dzięki któremu poczuję smak “prawdziwego” zimowego wspinu :)

Pod ścianą stajemy gdy jest już całkiem jasno. Rozpoczynamy łatwym wyciągiem za II, a następnie wbijamy się w zabetonowany śnieg. Początkowo asekurujemy się na sztywno co wydłuża strasznie czas przejścia. Dlatego po kilku wyciągach decydujemy się na lotną i tak docieramy do pierwszego stanu na siodełku. Zaczyna lekko wiać. Po pokonaniu zacięcia za IV- wieje już dość mocno. Niestety pada mi radio i jakoś nie mogę skomunikować się z Gosią. Nie ubrawszy puchówy zaczynam asekurować. Niesamowicie przewiewa mi fistaszki ;) Dalej już tylko kilka wyciągów za III i II oraz charakterystyczny kominek z wąskim gardłem. Na ostatnim stanie melduję się kilka minut po 16. Oznacza to, że ostatnie dwa wyciągi, na szczęście za I, będziemy robić po ciemku. Po wyjściu na wierzchołek Taternicki robimy kilka fot kalkulatorowej jakości i schodzimy w stronę szlaku prowadzącego na Świnicką Przełęcz.

ps. niestety bateria w gopro non stop mi wysiadała, dlatego ilość i jakość fot jakoś pozostawia wiele do życzenia :/

Świnica-Pólnocny-Filar-topo

Topo – kliknij by powiększyć

Północny Filar Świnicy to bardzo ciekawy klasyk na zimę i przy dobrze związanym śniegu jest w  miarę bezpiecznie. Jęśli któś będzie potzrebował to podrzucam topo według Jana Kiełkowskiego :)

2-GOPR0895-posrednia-turnia
widok na Pośrednią Turnie4-GOPR0960-ostatni-stan
Samojebka na ostatnim stanie :)5-bpoano-koncowka
No i słońce powiedziało nam bye bye !6-G0050934-tatrenicki
A tutaj fota niczym z kalkulatora ;) Już Na Taternickiej Świni7-GOPR0964-piwkoio
Regenerujemy siły przy soczku marchwiowym ;)

You may also like...

1 Response

  1. maggie pisze:

    Uwielbiam Ciebie i Rudą i Wasze wyprawy. Mega inspiracja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *