Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek ?

sprzęt wspinaczkowy

Chcesz wiedzieć jaki sprzęt wspinaczkowy na początek powinieneś wybrać ?

Aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką sportową będziemy musieli zaopatrzyć się w sprzęt który umożliwi nam bezpieczną zabawę.

Do ćwiczeń na panelu będziemy potrzebowali butów wspinaczkowych,magnezji oraz stroju sportowego. Resztę sprzętu,czyli przyrząd i uprząż możemy wypożyczyć za kilka złotych na obiekcie.

Jak wybrać pierwsze buty ?

Na ogół wspinacze wybierają obuwie o rozmiarze dużo mniejszym niż ich codzienne obuwie. Dzięki temu stopa lepiej czuje skalę czy stopnie na panelu. Jednak na samym początku przygody ze wspinem nie powinniśmy przesadzać ze zbyt małymi butami., gdyż dyskomfort a nawet ból może nas zrazić do treningów. Musimy także wsiąść pod uwagę fakt iż buty wspinaczkowe się rozciągną i trochę skapcieją, dlatego też nie mogą być przy duże.

Przy wyborze obuwia najlepiej odwiedzić osobiście sklep, w celu zamierzenia buta. Kupowanie w internecie bez przymiarki jest raczej niewskazane.Na dobry początek buty do 200 zł powinny wystarczyć ( np Rock Pillars Summit QC).

Ubiór

Jeśli chodzi o ubranie do wspinu to najlepiej wybrać bieliznę termoaktywną, która dobrze odprowadzi pot i pozwoli utrzymywać optymalną temperaturę ciała, oraz spodnie które będą chronić przed otarciami i jednocześnie nie będą krępowały ruchów ( np poliamidowe z dodatkiem elastanu)

Magnezja – na pocące się dłonie polecam magnezję Metolius, która jest dość miękka i nie zbija się w “kamyczki”

Jeśli wspinanie nas wciągnie i będziemy chcieli spróbować swoich sił w skale, to czeka nas kilka nowych zakupów.

Uprząż

Tutaj mamy bardzo szeroki wybór na rynku. Różnią się one designem, parametrami wagowymi czy komfortem użytkowania. Z tańszych pozycji mogę polecić Lhotse Mercy. Pomimo iż kosztuje niewiele to jest całkiem wygodna i wytrzymała.

Buty po raz drugi – skała jest trochę bardziej wymagająca niż panel. Tutaj przydadzą się buty z gumą o lepszym tarciu. Profil obuwia także będzie odgrywał ważna rolę. Nawet przy łatwych drogach zdarzają sie małe bądź wyślizgane stopnie.

Lina

Oczywiśćie będziemy musieli rozejrzeć się za liną dynamiczna, najlepiej 60 metrową. Na większość dróg taki metraż powinien wystarczyć, choć zdarzają sie takie do których potrzebna bedzie 70 metrowa lina. Przy wyborze liny zwracamy uwagę na takie parametry: jak ilość odpadnięć, maksymalna siłą uderzenia czy węzłowatość.

Moim typem liny na początek będzie Tendon Ambition w wersji Complete shield 10mm. Lina ta ładnie chodzi w przyrządzie, dzięki kompleksowej impregnacji szybko nie łapie brudu. Prezentuje ona dobry stosunek ceny do jakości.

Przyrząd do asekuracji

Z najtańszych pozycji mogę polecić płytkę sztichta. Jest to najprostszy przyrząd do asekuracji, który charakteryzuje się sporą odpornością na uszkodzenie. Natomiast jeśli dysponujemy troche większym budżetem i w przyszłości zamierzamy porwać się na drogi wielowyciągowe to proponuje zakup ATC GUIDE ( Black Diamond). Jest chyba jeden z najlepszych przyrządów na rynku.

Karabinki

Na dobry początek proponuję zakup 3 karabinków HMS, które będą na służyły jako przyrządy osobiste, oraz 3 karabinków D-kształtnych które ułatwią nam zakładanie stanowisk.

Ekspresy

Aby wspinać się z dolną asekuracją konieczne są ekspresy. Przy krótkich drogach sportowych, parametr wagi nie będzie miał tak dużego znaczenia dlatego też można celować w te tańsze pozycje.

Przy odrobinie szczęścia można upolować w promocji dość dobre ekspresy po 35 zł za sztukę. Na początek proponuje zakup 12 ekspresów ( w tym dwa dłuższe, które bedą nam niwelować przesztywnienie liny w okapach )

Pętle

Często aby założyć stanowisko będziemy potrzebować pętli. Na rynku mamy do wyboru pętle z dynemy bądź poliamidu. Te pierwsze przy niższej wadze charakteryzują się dobrą wagą, niestety wiązanie węzłów na nich jest niewskazane. Te drugie lepiej znoszą węzły, tylko że są cięższe.

Na początek proponuję zestaw pętli 16 mm o długości 60cm,80cm, 2 x120i 250 cm.

Petli używamy także bardzo często jako lonży do auto-asekuracji.

Repsznury

Przy niektórych operacjach wspinaczkowych ( np podczas zjazdu w wysokim przyrządzie) będziemy potrzebowali lin pomocniczych. Tutaj z pomocą przyjdą nam repsznury z których zrobimy np blokera.

Płachta

Aby nasza lina nie łapała brudu warto ją rozkładać na płachcie. Nie musi to być firmowa płachta pod linę. Możemy zakupić kawałek plandeki z OBI i wyciąć kwadrat wielkości 2x2m.

Kask

Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo możemy zaopatrzyć się w kask. Może on uchronić nie tylko wspinającego się , ale także asekurującego np. Przed spadającymi kamieniami.

Dodatkowe akcesoria : plecak na line buty i szpej, plaster dla wspinaczy, apteczka itp

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *