Biwak w lesie

survival

Fajnie od czasu do czasu urwać się od cywilizacji i zresetować swoją głowę, przetyraną przez stres z betonowej dżungli. Las to cisza i spokój, której bardzo nam brakuje na co dzień, dlatego warto czasami wyłączyć telefon i uciec w głąb dziczy.

Gdy wybieram się na taką wycieczkę pakuje zestaw niezbędnych gratów które umożliwią mi w miarę komfortowe bytowanie wśród przyrody. Oto krótka lista

Materiały i narzędzia do budowy schronienia : płachta biwakowa lub plandeka z obi, sznurek, nóż z dość dużym ostrzem( który służy do rąbania),saperka,mata, alumata i śpiwór.

Jedzonko/ garnuszki itp – oczywiście zabieram wysokokaloryczne żarcie, bo w lesie nie będziemy próżnować, tak więc będziemy potrzebowali masę energii.. Jeśli chodzi o wodę to dobrze gdybyśmy pozyskiwali ją z otoczenia bo branie dużego zapasu na kilka dni to dużo dźwigania.

Dodatkowy sprzęt : czołówka, apteczka, zapałki/krzesiwo, worki na śmieci, naładowany telefon(awaryjnie), kompas i mapa, scyzoryk,papier toaletowy, środki higieny osobistej.

Po przybyciu do lasu wybieram miejscówkę , która potencjalnie nie będzie odwiedzana przez innych ludzi, z dala od dróg czy szlaków. Nikt z nas nie chciałby być odwiedzony w swoim szałasie przez np. bandę pijanych dresiarzy. Dlatego też warto zachowywać się dyskretnie, bez zbędnego hałasu.

A teraz kwestie prawne biwakowania. Na terenie Polski kimanie w leśnym szałasie pośrodku dziczy jest zabronione, no chyba że masz własny las bądź dostałeś ciche zezwolenie od miejscowego leśniczego. Dlatego jeśli śpimy w miejscach do tego nie przeznaczonych, musimy się liczyć nawet z opłaceniem kary przewidzianej w kodeksie wykroczeń.

Oczywiście kwestie prawne nie pokrywają się z moralnymi. Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami przyrody,nie zostawiamy chlewa po sobie, nie palimy zbyt dużego ognia narażającego las czy nie karczujemy połowy drzew na malutki szałasik, to chyba nic złego się nie dzieje. Wszystko z dużą dozą rozsądku a i nawet leśnik przymknie oko.

Legalne miejsca do biwakowania możecie znaleźć na portalu http://www.czaswlas.pl

Samo kimanie w lesie jest dość zjawiskowe. Ludzki organizm nastawia się na czuwanie. Słyszymy każdy spadający liść, łamiąca się gałązkę nie mówiąc już o szczekaniu saren. Dlatego przed położeniem się do śpiwora warto dobrze styrać  swój organizm, aby nie mieć problemu z zaśnięciem.

Paląc ognisko podczas biwakowania, starajmy się aby było ono dość minimalistyczne. Najlepiej jest wykopać mały dół , który sprawi iż ogień nie będzie miał kontaktu z ściółka leśną . Pamiętajmy, ostrożności z ogniem nigdy za wiele, zwłaszcza gdy chodzi o dobro lasu.

Wybierając się do lasu zadbajmy o ochronę przed kleszczami. Ja wcześniej przygotowuje sobie specjalną miksturę. Gotuję rozmaryn z czosnkiem, a następnie zalewam to sokiem z cytryny. Taką cieczą skrapiam miejsce spania oraz swoje ciało. Zapach tej mikstury jest dość dziwny, ale skutecznie odstrasza owady.

Biwak w lesie, filmik

 

You may also like...

1 Response

  1. Piner pisze:

    biwak w lesie to super sprawa :) ja tez z chęcią zaszywam się w lesie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *