Plastyczne i informatyczne aspekty projektowania graficznego

Projektowanie graficzne jest specyficzną dziedziną, łączącą sztuki plastyczne z technologią informatyczną. Specjaliści w tym zakresie przygotowują oprawę graficzną czasopism i innych wydawnictw, projektują strony internetowe, oraz systemy identyfikacji wizualnej firm. Ich praca dotyczy również komunikacji społecznej, czyli przekazywania informacji za pomocą spójnych form złożonych z obrazu i tekstu.

Kompetencje projektanta grafiki

Sporządzanie projektów wymaga wiedzy i doświadczenia z zakresu zasad kompozycji obrazu, operowania kolorem i doboru typologii odpowiedniej do charakteru przekazu. Od strony technicznej, potrzebna jest znajomość specjalistycznych programów komputerowych – graficznych i edycyjnych. Jeżeli chodzi o projektowanie graficzne Katowice mają taki kierunek studiów w Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych. Formuła tych kierunków polega na połączeniu zajęć artystycznych z innymi dziedzinami wiedzy takimi jak informatyka, estetyka i socjologia sztuki.

Praktyczne zastosowanie projektów graficznych

Profesjonalne projekty graficzne można zobaczyć na afiszach, plakatach, bilbordach i innych tablicach reklamowych. Również na kartach albumów, okładkach płyt CD, w żurnalach, katalogach, ulotkach reklamowych, oraz na stronach internetowych firm. Projektanci nie tylko opracowują formę wizualną, ale również zajmują się formatowaniem swoich prac, w celu przygotowania ich do druku.  Stosują też odpowiednie techniki do prezentowania gotowych projektów online na ekranach komputerów.