Jak dobrać kijki trekkingowe

kijki trekingowe

Czy wiesz Jak dobrać kijki trekkingowe ?

Każdy kto chociaż raz spędził kilka dni w górach wie, iż wchodzenie pod górę i w dół daje się we znaki naszym kolanom czy stawom biodrowym. Dlatego też aby je odciążyć warto zaopatrzyć się w kijki trekingowe. Oprócz ochrony naszych stawów kijki wpływają korzystnie na tempo marszu czy poprawiają równowagę.

Zatem gdy lubimy wypady w góry, kijki trekingowe powinny być naszym nieodzownym przyjacielem. Ale jak wybrać te właściwe ? Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kijków trekingowych.

Materiał – kije trekingowe najczęściej zrobione są ze stopu duraluminium o różnej wytrzymałości.
My oczywiście będziemy szukali tych najtrwalszych czyli oznaczonych symbolem AL7000, bądź AL 6000. Są one stosunkowo odporne na pęknięcia czy wygięcia. Nie polecam kijków ze stopu AL5000, które niestety zbyt długo nie posłużą.

Oprócz duraluminium, producenci kijków wykorzystują także włókno węglowe, które jest także bardzo wytrzymało i do tego niewiele waży. Niestety koszt takich kijków jest znacznie większy niż tych z duraluminium.

System blokujący.

Na letnie wypady kijki zakręcane powinny wystarczyć. O ile nie będzie to najtańszy model z hipermarketu, to raz wyregulowane nie powinny się rozkręcać. Niestety w warunkach zimowych taki system sprawdza się dużo gorzej. Podróżując w śniegu takie kije potrafią się dość często samoczynnie rozkręcać. Sam kilka razy gubiłem części kijków pod puchową pokrywą.
I dlatego na zimę warto zainwestować w kijki z system zatrzaskowym, który jest niepodatny na samoczynne składanie.

Grot
Najlepiej jest wybrać grot widiowy. Będzie on nam stanowczo dłużej służył niż stalowy i da lepszą przyczepność do podłoża.

Rączka
Do wyboru będziemy mieli rączki korkowe, gumowe i piankowe. Ja osobiście preferuję te ostatnie, gdyż doskonale odprowadzają pot z dłoni i dodatkowo niwelują wibracje.

Akcesoria i inne bajery.
Kijki warto zaopatrzyć w osłonki na grot. Nawet te widiowe podczas eksploatacji, prędzej czy później będą się ścierać. Dlatego jeśli nie potrzebujemy maksymalnej przyczepności, zakładajmy osłonki.
W zimę bardzo przydatne są talerzyki, które zniwelują zapadanie się kijka w śniegu. Przy świeżym puchu najlepsze będą te o średnicy 11 cm.

W kijkach spotyka się czasami amortyzację, która ma niwelować wstrząsy przenoszone na nasze nadgarstki. Funkcja ta nie jest chyba warta grzechu i lepiej zainwestować w lepszy parametr stopu kija.

You may also like...

1 Response

  1. Czarek pisze:

    Anti Shock jest wart grzechu, dla osób z dolegliwościami nadgarstków, dla mnie to zbawienie. Jakby nie liczyć, podczas dziennej wędrówki uderzasz nimi kilka tysiecy razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>